Uzbekistan 11 dana
Uzbekistan; Tashkhent, Samarkand, Pustinja Kyzylkum, Gijduvan, Bukhara, Khiva
TRAJANJE:
11 dana
PRIJEVOZ:
Avion
POLAZAK:
Zagreb
SMJEŠTAJ:
Hoteli 4/5*
*** Hoteli 4/5*, svi izleti uključeni u cijenu, bez doplata na putovanju! Iskusni vodič, cijela tura na hrvatskom jeziku, veliko iskustvo u izvedbi ovog programa!
Program putovanja
1.dan ZAGREB – ISTANBUL – TASKHENT
Sastanak putnika s pratiteljem putovanja u Zračnoj luci Zagreb kod šaltera informacija dva sata prije leta. Prijava na let kompanije Turkish Airlines i polijetanje zrakoplova za Istanbul (pogledati točnu satnicu letenja na dnu stranice). Dolazak u Istanbul prema lokalnom vremenu. Nastavak leta prema Tashkentu uz polijetanje zrakoplova sukladno redu letenja. Dolazak u Tashkent u noćnim satima po lokalnom vremenu. Nakon obavljanja carinskih formalnosti, slijedi transfer te smještaj u hotel. Noćenje.
2.dan TASHKHENT
Doručak. Nakon doručka i dodatnog odmora ovisno o vremenu dolasku u hotel, danas krećemo u razgled Tashkenta, najvećeg grada Centralne Azije. Započinjemo povijesnom jezgrom Tashkenta: Religiozni kompleks Hazrati Imam, gdje se čuva svjetski poznati Kuran Kalifa Osmana iz 7. stoljeća, koji se smatra najstarijim Kuranom na svijetu. Predlažemo ručak u instituciju uzbečke kuhinje, Plov centar, mjesto koje je sinonim za tradicionalno uzbečko jelo plov, ukusna riža s mesom, koja se ovdje kuha u ogromnim kotlovima.
Nakon ručka, vidjet ćemo i noviji dio grada, prepun veličanstvenih trgova kao što je Trg Neovisnosti, omiljeno mjesto za šetnju lokalnom stanovništvu, s pregršt zelenila, Trg Amir Timur, centralni trg Tashkenta, na kojem se nalazi nekoliko poznatih zgrada poput hotela Uzbekistan – Pravno sveučilište (bivša Djevojačka gimnazija) – muzej Аmir Timur (Izvana) koji nosi ime po jednom od najuspješnijih vojskovođa Centralne Azije – Nacionalna opera i balet. Zavirit ćemo na živahnom bazaru Chorsu, prepun svježih namirnica iz Ferganske doline, a za kraj ćemo se provesti po nekoliko od najljepšim stanicama Taškentskog metro-a, ( Doplata na licu mjesta ). Slobodna večer za šetnju i večeru u Tashkentu. Noćenje.
3.dan TASHKENT – SAMARKAND
Doručak. Nakon doručka slijedi odjava iz hotela, te polazak prema željezničkoj postaji gdje ćemo se ukrcati na brzi vlak (tzv. Bullet Train) za Samarkand. Nakon dvosatne vožnje stižemo u fascinantnu prijestolnicu Timurovog carstva, čija se povijesna jezgra danas nalazi na popisu UNESCO-a. Ovu nezaobilaznu postaju na Putu svile krase dvorci i džamije, medrese i mauzoleji s visokim minaretima i pročeljima od najfinijih keramičkih pločica. Nebrojeno puta osvajan, sravnjen sa zemlje i ponovo uskrsnuo, ovaj grad fascinira sa svojom slojevitom poviješću i bogatom baštinom.
Otkrivanje grada počet ćemo u veličanstvenom Timurovom маuzoleju Gur-i Amir – carska grobnica Timura i njegovih potomaka, čija se arhitektura smatra prototipom sličnih spomenika u Aziji, između ostaloga i slavni Tadj Mahal u Akri. Nakon ručka, gdje ćemo kušati odlične kebabe, neizostavni dio Centralnoazijske kuhinje, smjestit ćemo se u hotel i kratko odmoriti. Nakon odmora nastavljamo razgled: Okupan toplim nijansama zalazećeg sunca nas očekuje i svjetski poznati trg Registan – srce grada, koje čine tri medrese Ulughbek – Sher-Dor – Тilya-Kori, te mauzolej Muhammada Shaybanija, vođe Uzbečkih nomada, koji su zavladali Samarkandom na samom početku 16. st. Slobodno vrijeme za večeru i šetnju parkovima Samarkanda. Noćenje.
4.dan SAMARKAND
Doručak. I današnji dan je predviđen za istraživanje možda i najatraktivnijeg grada Uzbekistana. Dan počinjemo na tržnici Siab, najstarijoj tržnici u centralnoj Aziji. Potom idemo u posjet Ulugbegovoj zvjezdarnici iz 15 stoljeća koji je ujedno i svjetsko astronomsko čudo Srednjeg vijeka. Nastavljamo prema povijesnom muzeju Аfrasiab, gdje ćemo zajedno, uz bogatu zbirku artefakata, otkriti dugu povijest Samarkanda. Prekretnicu ovog grada čini upravo osvajanje Centralne Azije od strane Aleksandra Velikog.
Nakon ručka nam slijedi posjet veličanstvenom kompleksu nekropola Shah-i Zinda (Živi car). Divit ćemo se prebogato ornamentiranim pročeljima i interijerima brojnih grobnica iz Timurovo doba. Perzijski i azerski majstori su autori su ovih remekdjela od terakote i mozaike. Potom odlazimo u etno kompleks Konigil u okolici grada, gdje ćemo se upoznati prastarom tradicijom izrade Samarkandskog papira od kore duda. Ovo je kineska tehnologija koja je stoljećima širila slavu i povećavala bogatstvo Samarkanda. Slobodno vrijeme u gradu ili predlažemo (uz doplatu) kulinarsku radionicu ( Informacije na licu mjesta ). Noćenje.
5.dan SAMARKAND – JEZERO AYDARKUL – YURT KAMP U PUSTINJI KYZYLKUM
Doručak. Nakon doručka krećemo prema najvećem akumulacijskom jezeru u Centralnoj Aziji: Aydarkul, u srcu pustinje Kyzylum (Crveni pijesak). Nakon ručka u lokalnom restoranu ( Doplata ), stižemo do pjeskovite obale divovskog jezera boćate vode. Dok će najhrabriji moći zaplivati, ostatak ekipe će se osvježiti lokalnom pivom i uživati u pogledu. Nastavljamo put do našeg prenoćišta: Yurt kamp usred Crvene pustinje. Yurte su izgrađene na tradicionalan način na kojem nomadski pastiri iz Centralne Azije su gradili svoje nastambe, no unutar samog smještaja ipak su nam dostupni udobni kreveti, struja, utičnice, posteljina i ručnici. Sanitarni čvorovi i tuš kabine se nalaze u blizini. Nakon kratkog predaha, odlazimo u lov na predivan zalazak sunca u pustinji. Potom nas čeka večera u restoranu spravljena pomoću svježih namirnica koja će nam ujedno i vratiti snagu i volju za zabavom. A onda slijedi uz tradicionalnu glazbu koju naši domaćini organiziraju oko otvorene vatre. Noćenje.
6.dan YURT KAMP – SARDOBA MALIK – GIJDUVAN – BUKHARA
Doručak u kampu. Nakon doručka ćemo imati priliku jahati dromede: Jednogrbe deve (uz doplatu na licu mjesta) kroz pustinju. Nakon odjave iz kampa, krećemo na put prema Bukhari – jednom od najvećih i najživljih gradova Uzbekistana. Na našem putu prema veličanstvenoj Bukhari posjetit ćemo Sardoba Malik, drevnu cisternu usred pustinje. Ova cisterna je bila prava žila kucavica za trgovce i njihove životinje koji su u davna vremena prolazili Putom svile kroz Crvenu pustinju.
Sljedeća naša stanica je gradić Gijduvan, nadaleko poznati centar proizvodnje keramike, vrlo cijenjene roba na Putu svile. Posjetit ćemo tradicionalnu radionicu keramike gdje ćemo naučiti više o bogatoj tradiciji ovoga mjesta. Bukhara je ujedno bila među najvažnijim postajama na Putu svile, što je donijelo procvat trgovine, zanata, kulture, znanosti i religije. Nakon večere u jednom od tradicionalnih restorana u gradu ( Doplata ) odlazimo u hotel. Noćenje.
7.dan BUKHARA
Doručak. Ovaj dan ćemo posvetiti prekrasnoj Bukhari: Jednom od najvažnijih trgovačkih i zanatlijskih centara na Putu svile. Naš bogati program upoznavanja s gradom započinjemo sa starim centrom grada, oko glavnog trga Registan. Današnji program ćemo popuniti s Tvrđavom Bukhara, koja dominira gradom te je prepuna povijesnih lokaliteta. Ova veličanstvena građevina iz 18. stoljeća priča priču o zadnjim hanovima Bukhare, te o načinu života u gradu ali i o zadnjim trenucima Bukharskog hanata.
Nastavljamo razgled – Arhitektonski kompleks Lyabi Khauz koji čine tri monumentalne građevine – dvije medrese: Kukaldosh i Nadir Divan-Begi zatim han Divan Begi, a ispred njega, na trgu, maše nam možda i najpopularniji narodni heroj Centralne i Zapadne Azije: Nusretin Hodža na svom magarcu – Džamija Маgoki Attori najstarija je sačuvana džamija u gradu koja je bila korištena i od strane velike Židovske zajednice prije gradnje prve sinagoge. Posjetiti ćemo i Mauzolej Chashma-Ayubb, za kojeg se vjeruje da je posljednje počivalište proroka Joba, ali i mjesto gdje je on udarcem svog štapa načinio izvor pitke vode. Ovaj izvor navodno i danas postoji te se smatra ljekovitim.
Nastavljamo razgled prema medresi Chor Minor, koja u prijevodu znači Četiri minareta. Njihov broj odražava religiozna i filozofska načela četiriju svjetskih religija. Vidjeti ćemo i medresu Ulug’Bek – minaret Каlyan, simbol grada, koji dominira horizontom Bukhare svojom zavidnom visinom – Džamija Каlyan – medresa Мir-i-Arab te trgovačke kupole, specijalizirane za trgovanju šeširima, svilom i drugom vrijednom robom. Završavamo naše zajedničko upoznavanje gradom. U popodnevnim satima ćemo imati slobodno vrijeme za ručak, te kupovinu i uživanje u Bukhari. Noćenje.
8.dan BUKHARA
Doručak. Nakon doručka nastavljamo sa razgledom Bukhare. Danas ćemo se više posvetiti povijesnim lokalitetima u okolici ovog grada. Prvo ćemo se uputiti prema raskošnoj ljetnoj rezidenciji hanova Bukhare – Palača Sittora-i-Mokhi-Khosa. Nakon razgled kompleksa, posjetit ćemo i fascinantni srednjovjekovni kompleks grobnica Chor-Bakr u blizini Bukhare. Najstarija grobnica, koja i danas je predmet hodočašća za islamske vjernike diljem svijeta, a zaslužna je i za samo ime cijelog kompleksa, pripada proroku Abu Bakru. On je jedan od četiri nasljednika proroka Muhameda, a zanimljivo je da svi imaju isto ime. Oko njegove grobnice iz prve polovice 10. stoljeća postupno se stvorio veličanstven grobni kompleks površine 3 hektara. Odlazak na zajedničko mjesto za ručak ( Doplata ).
Nakon ručka nas čeka povratak u Bukharu, te posjet kući-muzeju Fayzulle Khodajeva. Ovo je nenadmašna poslastica za svakog pravog ljubitelja povijest. Zavirit ćemo u kuću izuzetno bogatog trgovca i uspješnog političara iz 19. stoljeća. Ovdje ćemo imati priliku iskusiti romantične prošlost života bogatih u Bukhari u ono doba. Khodajev je bio izuzetno visoko obrazovan, veliki mecena, a njegov dom je prepun umjetnina i rukotvorina od kojih zastaje dah. Povratak u hotel, te poslijepodne slobodno vrijeme za kupovinu i uživanje u večernjem ugođaju Bukhare. Noćenje.
9.dan BUKHARA – KHIVA
Doručak. Odjava iz hotela te polazak prema Khivi. Danas nas čeka duža vožnja, a naš put nas vodi preko Crvene pustinje, preko rijeke Amu Darya do zelene oaze usred koje se smjestila Khiva, očaravajući gradić, opkoljen očuvanim zidinama, čija je kompletna jezgra je pod zaštitom UNESCO-a. Dolazak u Khivu u kasnim popodnevnim satima. Smještaj u hotel. Kraća orijentacijska šetnja te slobodno vrijeme za večeru. Ljubitelji fotografije neće propustiti osjetiti romantiku noćne Khive. Noćenje.
10.dan KHIVA
Doručak. Današnji dan ćemo iskoristiti za razgled Khive. Dan u Khivi počinjemo pješačkim razgledom: arhitektonski kompleks Ichan Kala – stara gradska jezgra Khive, koja se nalazi pod zaštitom UNESCO-a. Pravi muzej na otvorenom, optočen moćnim zidinama, kompleks više od 60 spomenika kulture i 250 starih kuća. U labirintu slikovitih uličica vidjeti ćemo džamije, medrese, mauzoleje, radionice i stare hanove gdje se i danas odvija trgovina. Najznačajniji objekti na našem putu su medresa Моhammad Amin Khan koja je ujedno i najveća u Centralnoj Aziji (danas pretvorena u hotel) – minaret Каlta-minor, kompletno prekriven majolikom tirkiznih nijansi, te ujedno jedinstven u Centralnoj Aziji po svojoj arhitekturi.
Saznat ćemo i zašto ovaj predivan minaret, koji je postao simbolom grada, je ostao nezavršen. Nastavljamo sa razgledom: Džamija Džuma – Dvorac Тash Khauli, ljetna rezidencija hanova Khive, gdje je odlično sačuvan harem hana – Mauzolej Pahlavana Mahmouda, poznatog pjesnika i hrvača iz 14. stoljeća – Minaret Islam Xoja, najveći u Uzbekistanu, sa visinom od skoro 57 metara. Nakon razgleda imati ćemo slobodno poslijepodne za posljednje fotografije Uzbekistana te kupnju suvenira. Povratak u hotel. Noćenje.
11.dan KHIVA – URGENCH – ISTANBUL – ZAGREB
Doručak ili Lunch box. Rani transfer do zračne luke u Urgenchu. Prijava na let i polijetanje zrakoplova za Istanbul na liniji Turkish Airlinesa u vremenu sukladno redu letenja (pogledati na dnu stranice). Dolazak u Istanbul prema lokalnom vremenu. Nastavak leta za Zagreb na liniji Turkish Airlinesa uz dolazak u Zagreb sukladno redu letenja. Kraj programa.
***Raspored obilazaka svih lokacija i objekata navedenih u programu ili od strane agencije predloženih opcionalno tj. fakultativno je podložan promjenama prema procjeni pratitelja a ovise o radnim vremenima pojedinih lokacija ili objekata o trenutnoj raspoloživosti pružatelja usluga na terenu te o vremenskim prilikama.
POLAZAK……..FIRST MINUTE…….REDOVNA CIJENA
25.4.2025………..1. 600 €……………….1. 700 €
23.5.2025………..1. 600 €……………….1. 700 €
Zrakoplovne pristojbe (obavezna doplata prilikom rezervacije aranžmana): 450 €
Nadoplata za 1/1 sobu: 390 €
Što je uključeno u cijenu, a što nije?
CIJENA ARANŽMANA UKLJUČUJE:
- Putovanje u Uzbekistan
- Prijevoz zrakoplovom prema programu na relaciji Zagreb – Istanbul – Tashkent te povratni let Urgench – Istanbul – Zagreb
- Pristojbe zračnih luka i naknadu za izdavanje zrakoplovne karte prilikom rezervacije aranžmana 450 € – iznos je promjenljiv do dana izdavanja zrakoplovnih karata
- Transfere autobusom zračna luka – hotel – zračna luka
- Autobusni prijevoz našim turističkim autobusom prema programu tijekom cijelog boravka
- Težina prtljage: 1 komad prtljage do 23 kg koji se predaje i 1 komad ručne prtljage koji možete sa sobom ponijeti u putničku kabinu, maksimalne težine 8 kg i zbroja dimenzija do 115 cm (55x40x20)
- 9 noćenja s doručkom u hotelima 4/5* u dvokrevetnim/trokrevetnim sobama + 1 noćenje u Jurtama u kampu
- 2 noćenja u Samarkandu
- 3 noćenja u Bukhari
- 2 noćenja u Taškentu
- 2 noćenja u Khivi
- 1 noćenje u Jurtama u Kampu ( Sanitarni uvjeti na bazičnoj razini, u jednoj jurti spavaju 4-6 osoba, raspored slažemo na licu mjesta, tuševi i WC su vanjski )
- Kartu za vlak tzv. Bullet Train Tashkent – Samarkand
- Večera u Kampu u pustinji
- Ulaznicu za Kompeks Khast Imam u Taškentu
- Ulaznicu za Madresu Barak Khan u Taškentu
- Ulaznicu za Guri Amir mauzolej u Samarkandu
- Ulaznica za Trg Registan u Samarkandu ( Medrese Ulugbek, Sherdor, Tilla-Kori )
- Ulaznicu za Konigil village tvornicu papira u okolici Samarkanda
- Ulaznicu za kompleks Shahi Zinda u Samarkandu
- Ulaznicu za Muzej Afrasiab u Samarkandu
- Ulaznicu za Mauzolej Ismail Samani u Bukhari
- Ulaznicu za Mauzolej Chashma Ayub u Bukhari
- Ulaznicu za Džamiju Bolo-Hauz u Bukhari
- Ulaznicu za Tvrđavu Ark u Bukhari
- Ulaznicu za Poi-Kalyan kompeks u Bukhari
- Ulaznicu za Medresu Ulug Bega u Bukhari
- Ulaznicu za Medresu Abdulaziz Khana u Bukhari
- Ulaznicu za Džamiju Magok-I Attari u Bukhari
- Ulaznica za Kuću – muzej Fayzulle Khodajeva u Bukhari
- Ulaznicu za Džamiju Juma u Khivi
- Ulaznicu za Tvrđavu Kunya Ark u Khivi
- Ulaznicu za Kalta Minor u Khivi
- Ulaznicu za Tash-Kauli palaču u Khivi
- Ulaznicu za Mauzolej Pahlavana Mahmuda u Khivi
- Ulaznicu za Mauzolej Sayid Allauddina u Khivi
- Ulaznicu za Medresu Islam-Khodje u Khivi
- Ulaznicu za Medresu Alla Kuli Khana u Khivi
- Sve razglede prema programu
- Licenciranog turističkog pratitelja
- Lokalnog vodiča na destinaciji
- Boca vode od 0,5L svaki dan na putovanju
- Jamčevno osiguranje, troškove organizacije i realizaciju putovanja
CIJENA ARANŽMANA NE UKLJUČUJE:
- Nadoplata za jednokrevetnu sobu (plaćanje isključivo u eurima prije putovanja): 390 €
- Ulaznice za pojedine objekte
- Vlastite troškove
- Napojnice za lokalne vodiče po danu. Računajte na barem 5 – 10 eura dnevne napojnice (nije obavezno, ali je u zemljama dalekog istoka pristojno i tradicionalno ostaviti napojnicu ako ste zadovoljni putovanjem)
- Dodatno zdravstveno osiguranje i osiguranje od otkaza putovanja
Važne informacije
VAŽNA NAPOMENA
- Rezervacija putovanja je moguća isključivo uplatom akontacije ili dijela iznosa
- Usmena rezervacija putovanja nije moguća
- Vremena polazaka zrakoplova u programu navedena su prema redu letenja i podložna su promjeni
- Zrakoplovne pristojbe podložne su promjenama i konačni iznos pristojbi potvrđuje se na dan izdavanja zrakoplovne karte
- U slučaju izvanrednih (charter) letova, red letenja je podložan promjeni i u vrlo kratkom roku pred polazak na put
- Završno pismo vam dostavljamo mailom 48 sati prije putovanja – to je završni dokument potreban za putovanje (sadrži informacije o točnom vremenu polaska (leta), kontakt i ime pratitelja putovanja, točne brojeve sjedala i sl.)
- Fakultativnu ponudu (ulaznice, večere i slično) plaćate na licu mjesta pratitelju putovanja u eurima (ili lokalnoj valuti zemlje u koju se putuje) osim ako nije u programu putovanja navedeno plaćanje prije puta
- Fakultativni program će se održati isključivo ukoliko se ispune trenutno zahtijevani uvjeti pružatelja usluge na terenu
- Organizator nije odgovoran za povećanje cijena ulaznica, fakultativnih izleta navedenih u programu na dan formiranja programa
- Agencija ne snosi odgovornost za eventualne drugačije usmene informacije o programu putovanja
KORISNE INFORMACIJE
Za putovanje u Republiku Tursku potrebna je važeća putovnica koja treba važiti najmanje 6 mjeseci od dana ulaska u zemlju.
Strani državljani dužni su se sami informirati o dokumentima potrebnim za ulazak u određenu zemlju u matičnom Ministarstvu vanjskih poslova ili veleposlanstvu zemlje u koju se putuje. Preporučujemo osiguranje od posljedica nesretnog slučaja i bolesti na putovanju.
Slijedom Odluke predsjednika Republike Uzbekistana od 5. siječnja 2019. br. DP-5611 od 1. veljače 2019., o uspostavi bezviznog režima za razdoblje od 30 dana od datuma ulaska na teritorij Republike Uzbekistana za državljane država sukladno Dodatku broj 3. Liste zemalja, Republika Hrvatska je rangirana na 35. mjestu među državama kojima je uspostavljen bezvizni režim u trajanju od 30 dana.
Sigurnosna situacija u Uzbekistanu je stabilna. Moguća su sitna džeparenja i krađe. Vodite računa kad fotografirate, jer ukoliko želite uslikati nekoga, morate obavezno pitati. Ispred hramova, džamija obavezno se izuvajte. Poželjno je ostavljati bakšiš.
Preporučujemo da kupujete flaširanu vodu. Na ovim se područjima tradicionalno pije puno čaja (crnog i zelenog), no pijenje kave nije uobičajeno pa je na nekim mjestima nećete moći niti naručiti. Alkohol se može kupiti i konzumirati. Hrana obiluje voćem, povrćem i mesom, ali nije posebno egzotična za naše pojmove. Vegetarijanska hrana nije sastavni dio Uzbečke kuhinje pa je vegetarijanski obrok potrebno unaprijed naručiti.
Najbolje vrijeme za posjetu je od ožujak do srpanj i od rujna do listopada. Ljeti temperature dostižu i 40C. Jesenje temperature su prijatne a krajem listopada očekuju se temperature oko 10C. Tijekom jeseni, proljeća i zime moguće su kiše, pljuskovi i snijeg, ali su povremeni i kraći, nego na primjer u europskim zemljama.
Obavezno ponesite sa sobom nešto dugačkih rukava i nogavica prije svega zbog aviona, ali i obilaska grada i ulaska u džamije ili druga svetišta. Ponesite i kišobran ili kabanicu ali i šešir, maramu ili šiltericu. Osim garderobe koju inače pakirate, za putovanja tijekom proljeća i jeseni potrebno je ponijeti udobnu obuću, jaknu sa zaštitom od vjetra, gornji dio trenirke ili džemper. U pustinjskim i planinskim područjima temperaturne razlike između dana i noći su velike. Tijekom posjete vjerskim objektima, ženama se preporučuje da veći dio ruku i nogu bude pokriven, kao i glava i kosa. Prilikom ulaska u vjerske objekte posjetitelji se moraju izuti.
Naše mreže uglavnom rade u Uzbekistanu ali ne na čitavom teritoriju, imajući u vidu da se obilaze i mjesta koja su daleko od većih gradova. Skoro svi smještaji, restorani ili kafići imaju wi-fi.
Što se tiče električne energije, napon je isti kao kod nas i nisu vam potrebi adapteri za utičnice.
Preporučujemo da sa sobom ponesete dolare, no moguće je zamijeniti i eure. Novac mijenjajte u legalnim mjenjačnicama i bankama i izbjegavajte crno tržište. Kreditne kartice (Visa i Master Card) moguće je koristiti u nekim hotelima većih turističkih središta, no preporučujemo da se više oslonite na gotovinu. Bankomati se mogu pronaći u bankama i nekim hotelima.
INFORMACIJE O DRŽAVI
Glavni grad: Taškent
Površina: 447,400km²
Broj stanovnika: oko 30 milijuna stanovnika
Jezik: uzbekistanski, ruski, tadžikistanski.
Vjeroispovijest: muslimani 88%, pravoslavci 9%, ostali 3%
Nezavisnost: 1991. godina
Vremenska Zona: GMT +5
Valuta u Uzbekistanu: Sum UZS – 1 EUR=12,423.54 (na dan 01.05.2023 godine.). Za potrošnju u Uzbekistanu morate uvijek sa sobom imati lokalnu valutu.Pu
REZERVIRAJTE PUTOVANJE (ne trebate još ništa platiti)